2012. augusztus 30., csütörtök
Nem felejtettem el a blogot!
De nem ám! Csak épp a blog-pihenés után itt az iskolakezdési láz, frász, kinek mi s hogy :) ... Sajnos elég húzós félévem lesz ismét, de azért próbálok minél gyakrabban írni, ígérem :) ! És amíg várnotok kell, egy kis videó, szép orosz tánccal :) ...
2012. augusztus 15., szerda
Ünnepek - Fagy apó
Fagy apó és Hóleányka
"Gyed Moroz, azaz Fagy Apó az európai szokásokkal szemben január 1-jén látogatja meg az orosz gyermekeket. Veliky Ustug városából érkezik Trojka nevű fehér lován, unokájával, Hóleánykával, aki segítséget nyújt számára az ajándékok szétosztásában.
Fagy apó városa, Veliky Ustug (Nagy Ustyug)
A piros, néha kék színű ruhát viselő Fagy Apó a gyermekeknek „mishka kosolapy”-t (étcsokoládéból készült, édes tejjel töltött cukorkát), vagy „krasnaya shapochka”-t (tejcsokoládéval bevont természetes gyümölcsökkel töltött cukorkát) hoz ajándékba.
Mishka kosolapy
("Ügyetlen medve")
Krasnaya shapochka
("Piroska")
Oroszországban a karácsony napja január 6-ára, Vízkereszt napjára esik. Ennek oka abban rejlik, hogy a pravoszláv egyház nem a Gergely, hanem az ókori Julianus-naptár szerint jelöli a napokat, így a karácsony majd 2 héttel későbbre esik. Így tudni kell azt is, hogy a karácsonyfát nem december 24-én kezdik el díszíteni, hanem szilveszter napján. Sokat kell tehát várni az orosz gyermekeknek ahhoz, hogy a jolkát, azaz a karácsonyfát feldíszíthessék és az ajándékaikat kibontsák.
"Ёлка", vagyis Jolka (Karácsonyfa)
Ugyancsak Vízkereszt napján kerül az asztalra az ünnepi vacsora, amelynek méltó lezárása desszertként a sajttorta és a kuglóf. Emellett tradicionális karácsonyi édességként tartják számon Oroszországban a mézes puszedlit is, orosz nevén a prianik medoviy-t."
Orosz sajttorta
Orosz kuglóf
Prianik medoviy, azaz a mézeskalács
Forrás: Link
Képek forrása: Google
2012. augusztus 14., kedd
Ünnepek - Új év
"Oroszországban az Újév ünneplése leginkább a vallás miatt alakult másképpen, mint Európában és a világ többi részében. Így amíg a Római Egyház december 25-én ünnepli a Karácsony ünnepét, és aznap van a gyerekek által olyannyira várt ajándékozás is (amelyeket hol Jézuska, hol Santa Claus valamely változata hozza), addig az ortodox naptár szerint a Karácsony január 7-én van, ami a régi naptár használatából eredt (az új, pontosított naptárra az oroszok csak 1918-ban tértek rá, de az egyházi dátumok megmaradtak). Így az első, és egyben a legfontosabb ünnep az Újév ünneplése lett december 31-én, amelyet még az is magyarázta, hogy a bolsevik hatalomátvétel után a szovjet Oroszországban elvetették az egyházi értékeket, így a január 7-ei Karácsony később sem kapott olyan jelentőséget.
Az ajándékozás napjává ennek értelmében Oroszországban a december 31-e vált, éjjel érkezik a „Gyed Moroz” (Télapó, szó szerinti fordításban „Fagyapó”) és ajándékokat rak a karácsonyi fa alá (ehhez hasonlóan Franciaországban is Újévkor érkezik a helyi Télapó, a Pére Noel). Minden orosz polgár ilyenkor sok-sok salátát készít, a legfontosabb salátává pedig a francia saláta válik. Ezen kívül „hering a suba alatt” ételt is készítenek (különleges módon készített sózott hering tál céklával, tojással és hagymával) és természetesen pezsgőt is isznak. Ezen kívül hagyományos módon levetítik az 1975-ös „Sors iróniája” című filmet („Ironija szugybi, ili s ljogkim parom”) amelyet a tévé előtt ülők évről évre megnézik újra.
Ezen kívül Oroszországban megünneplik a január 13-14-én éjszaka a „Régi Újévet” is, ami szintén a régi naptárhoz kapcsolódik – a két hetes eltolódás miatt 1918 előtt az országban akkor ünnepelték.
Érdekesség még, hogy a világ legnagyobb országában 11 időzóna van a világon lévő 24-bőll. Így Oroszország legkeletibb részében az Újév már 9 órával Moszkva előtt kezdődik el. Ezért a hagyományos Újévi elnöki köszöntőt is előre veszik fel és különböző időzónákban külön-külön vetítik le, ami miatt idén például már jóval korábban meg lehetett tekinteni a Youtube-on."
A cikkhez tartozó videót már törölték, így itt van a 2012-es beszéd EuroNews-os hírként :) ...
Forrás: Link
2012. augusztus 13., hétfő
Kezdjük nevetéssel a hetet ismét :) !
"Az internet jelentősen javult, amióta az oroszok elkezdtek videókamerákat venni"
Az jutott eszembe, hogy szerintem klassz lenne, ha a hétfői napokon mindig valami vicces videót, képeket hoznék :) ... Csak hogy erőt adjon a hét kezdésének! Legyek hát ez az első "hivatalos", mókás hétfői bejegyzésünk, és ha csak nem történik valami hihetetlen dolog hétfőn, akkor ezentúl ilyesmire számíthattok :) ! Csak hogy színesítsük a blogot.
És hogy ne csak ezt a képet kapjátok (amin én kb. fél óráig nevettem :D ), hoztam - megint - egy orosz-autós videó gyűjteményt :) ...
"Orosz vezetők, az utak királyai Gyűjtemény"
(már a neve mindent elárult :))) )
2012. augusztus 12., vasárnap
A LEGO oroszországi irodája
Gondolkodtatok már azon, hogy vajon hogy nézhet egy LEGO-iroda? És azon, hogy hogy nézhet ki az oroszországi LEGO-iroda? Ha igen, akkor itt egy kis segítség, ha nem akkor is érdemes ezeket a képeket megnézni szerintem :) !
Belépve, rögtön egy 150 kilós, LEGO darabokból álló kapus invitál minket beljebb, de olyan kihagyhatatlan, tipikusan orosz elemek is meglelhetőek itt, mint egy óriási matrjoska, vagy egy hagymakupolákkal megtűzdelt tájkép, sőt, még egy édes kis süni is, amit szintén igen csak kedvel ez a hatalmas ország - és persze mind-mind LEGO-ból összerakva :) ...
Képek forrása: LINK
Orosz irodai szokások
Ismét ráleltem egy különleges, érdekes cikkre, muszáj volt megosztanom veletek :)))
"Irodai csemegézés elsősorban multirabszolgák és egyéb irodai dolgozók számára.
Munkám során alkalmasint különböző irodákba szoktam eljutni, és bizony felfedeztem néhány apró különbséget a magyar és az orosz irodai szokások között. Alapjában véve a vállalati kultúra nem sokban különbözik (pláne multiknál, ahol gyakorlatilag ugyanarról a cégről van szó, csak egy másik irodáról), de azért akad némi különbség. Íme:
-Váltócipő használata „kötelező”. Télen-nyáron mindig mindenki váltócipőt használ, az irodába beérve rögtön váltanak. Sőt, aki éppenséggel csak egy tárgyalásra érkezik valahová autóval, alkalmasint az is gyorsan átugrik a tisztábbikba.
-Nemek aránya. Alsóbb szinteken sokkal több a női irodai alkalmazott; felsőbb vezetői szinten viszont kevesebb a nő, mint otthon. Persze példának okáért a főkönyvelőség Oroszországba is tipikusan „női munka”, de azért szembetűnő a különbség.
-Tekintély-elv. A vezetők a legtöbb helyen sokkal inkább tartják a távolságot magyar kollégáikhoz képest. A másik meg az, hogy otthon jobban érzem azt, hogy a vezetők munkatársként kezelik a beosztottakat, míg Moszkvában erősebben érezhető az alá-föle rendeltségi viszony. (Szinte hallom, ahogy egységesen hördülnek fel azon olvasók, akiknek kimondottan hülye a főnökük, de csak azzal tudom nyugtatni őket, hogy ha Moszkvába disszidálnának, még a jelenleginél is rosszabbul járhatnának.)
-Származás. Míg az utcán szembetűnő a különböző nációk jelenlététe, addig az irodákban szinte kizárólag oroszok dolgoznak. (A jellemzően tadzsik takarító személyzetet leszámítva)
-Emeletek számozása. Az orosz épületeknél a számozás el van csúszva eggyel, a földszint az első, az első emeletet második emeletnek hívják és így tovább. Eleinte megtévesztő tud lenni, és az az érdekes, hogy esetleges hazalátogatásaimkor az európai rendszer miatt vagyok megzavarodva néhány napig.
-Öltözködés. A nagyobb irodákban nagyon adnak az öltözködésre. A férfiak minimum ingben-nyakkendőben járnak dolgozni. Sőt, ezt olyan ízléssel teszik, hogy néha kimondottan rosszul öltözöttnek érzem magamat mellettük. A hölgyek meg az irodában mindig csinosan öltöznek fel. Néha gondjaim is vannak a hivatalos feladatokra való koncentrálással emiatt. (Élesebb szemű olvasóknak feltűnhet az illusztrációként használt fénykép ezzel ellentétes tartalma, de az a kép kicsi irodában készült) (Kieg: az ez feletti képről van szó)
-Tükör. A fentiekben leírtakkal összefüggésben, a legtöbb irodában több tükör is lóg a falon.
-Csokoládé. Ha közös tortázás van, vagy valahonnan közös potya kaja érkezik, akkor testvériesen megosztoznak rajta. De míg otthon azt tapasztaltam, ha valaki magának vesz csokoládét, akkor automatikusan körbekínálja legalább a közvetlen környezetét, addig ez Oroszországban nem szokás, sőt, ha esetleg én kínálom körbe a magamét, akkor nem szokták elfogadni, és fura szemekkel néznek rám.
-Születésnap. Moszkvában nem lehet megúszni, hogy intézményes fel ne köszöntsenek, ha éppen esedékes.
-Lift. Ez az egyik legkellemesebb szokás, hogy az idegenek nem köszönnek egymásnak a liftben. Lehet, hogy én vagyok a paraszt (na jó, TÉNYLEG paraszt vagyok, de ez most mellékes) de én mindig azon dilemmázok otthon, hogy köszönjek-e vagy sem, itt viszont nincsen ilyen problémám."
Kieg.: Ez főleg a moszkvai irodákra jellemző :) ...
Szöveg forrása: LINK
Képek forrása: Google, Link
2012. augusztus 10., péntek
1962-es Moszkva
Egy kis időutazás - visszautazunk 1962-be, Moszkva városába. Fekete-fehér képek segítenek nekünk felidézni a hangulatot. Láthatunk balettosokat, filmfelvevést és persze óriási felvonulásokat, ünnepeket. Egy egészen más világ tárul így a szemünk elé :) ...
Képek forrása és még több képért: Link
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)