Területek, ahol a cirill ábécét használják (világoszölddel azok a területek, ahol azt is használják) |
A fenti térkép is jól mutatja, hogy a cirill ábécé még a mai napig is igen elterjedt, főleg a szláv nyelvek között. Az ábécé története a 9. századig vezethető vissza - úgy tartják ugyanis hogy 860 körül, két testvér (Szent) Cirill és (Szent) Metód elkezdett dolgozni a szláv írásbeliség megalkotásán, III. (Részeges) Mikhaél (840- 867) bizánci császár (842- 867) parancsára.
860 körül Mikhaél császár egy új néppel találta szemben magát - az oroszokkal (jobban mondva akkor még "varégokként" voltak ismertek). Mikhaél meg akarta téríteni őket (hiszen a balkáni szlávokat eddig is próbálta az ortodox hitre téríteni), és felkért két szerzetest - Cirillt és Metódot - hogy lefordítsák a Bibliát. A két testvér Rasztiszlav morva fejedelem országában prédikálni kezdett - közben pedig megalkották a glagolita ábécét (majd egy másik cikkben :) ...) és a cirill ábécét is (vita folyik arról, hogy melyik ábécé volt hamarabb, ráadásul egyesek szerint a cirill ábécét nem is Szent Cirillnek, hanem az egyik tanítványának, Kliment Ohridszkinek köszönhetjük, ráadásul az is vitatott, hogy ez az írás a korábbi létező szláv ábécé csekély módosítása volt-e).
Szent Cirill és Szent Metód
Oroszországban hivatalosan, országosan a cirill írást 1708-ban vezették be, mint "orosz polgári írás" (vagyis az "orosz ábécé", ami ma, 1918 óta, 33 betűből áll) - természetesen sok változáson ment keresztül, csökkentek a betűk száma és egy új betű, a "ё" és az "э" is bekerült az ábécébe. (Bővebben majd egy másik cikkben az orosz ábécéről!).
Ma a cirill ábécé sok nyelvnek az alapja, de szinte mindegyik nyelvben csökkentek a betűk száma, illetve kerültek bele még plusz betűk is. Egyébként a cirill írásban a latin betűs írással ellentétben csak ritkán használnak csatolt jeleket vagy pontokat (hangsúlyjel), hanem új betűformát vezettek be. Az óegyházi szláv írás egy sor olyan jelet használt, amelyet a mai írás már nem használ.
1574, egy oldal az Azbukából
Az átírására ("latinizációjára") több módszer is alkalmazható - lehet fonetikusan (ahogy általában mi magyarra írjuk át pl. a neveket), vagy lehet betűhűen is. Érdekesség, hogy a szerb nyelv esetében az átírásra a horvát nyelv latin ábécéje használatos, ahol betűhűen átírhatóak a cirill karakterek latin megfelelőjükre.
A cirill írás napja május 24-én van. Ezen a napon a moszkvai Kreml közelében lévő Szlavjanszkaja téri Cirill és Metód emlékmű tövében virágokat helyeznek el és a templomokban istentiszteleteket tartanak. Bulgáriában május 24. nemzeti ünnep, munkaszüneti nap.
A cirill betűk
А Б В Г Д Е Ж Ѕ Z З И І К Л М Н О П Р С Т Ѹ Ф Х Ѿ Ц Ч Ш Щ Ъ Ꙑ Ь Ѣ Ꙗ Ѥ Ю Ѧ Ѫ Ѩ Ѭ Ѡ Ѻ Ѯ Ѱ Ѳ Ѵ
A cirill betűk szám megfelelőikkel:
1 - А 2 - В 3 - Г 4 - Д 5 - Є 6 - Ѕ 7 - З 8 - И 9 - Ѳ
10 - І 20 - К 30 - Л 40 - М 50 - Н 60 - Ѯ 70 - Ѻ 80 - П 90 - Ч (Ҁ)
100 - Р 200 - С 300 - Т 400 - Ѵ 500 - Ф 600 - Х 700 - Ѱ 800 - Ѿ 900 - Ц
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése